NE ARAMIŞTINIZ?

Tarihçe

Kurucusu Cevdet İNCİ'nin çalışkanlığı, işe olan tutkusu ve azmi ile kurduğu mütevazı şirketi İNCİTAŞ ile 1952'de temelleri atılan İnci Holding, bugün dünya otomotiv sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor.

Şirket, o yıllarda hayal bile edilemeyen jant üretimine 1968 yılında hayata geçirilen ilk ortaklığı olan Jant Sanayi Adi Komandit Şirketi'nde büyük presle jant göbeği üreterek başladı. Almanya'dan ithal ettiği jant kasnaklarına göbeklerin basılmasıyla ilk jantları üretti. 1968 yılının ortalarına doğru şirket, hem jant kasnağını, hem de jant göbeğini üretebilecek düzeye erişti.

Cevdet İNCİ'nin geliştirdiği proje ile jant kasnağı yapımında kullanılan role makinesi, kendi atölyesinde yapıldı. Cevdet İNCİ, bu dönemde karşılaştığı her türlü zorluğu aşarak, lastik ve otomotiv yedek parçaları ticareti ile başladığı çalışma yaşamını üretici kimliğiyle sürdürdü.

Üretimin sağlıklı büyümesi ile jant sektörünün ilk yapı taşlarından biri olan JANTAŞ doğdu. JANTAŞ ilk patentini 1979 yılında aldı. Ulaşılan kalite standartları ve sürekli büyüme eğilimi ile aynı yıl ihracat faaliyetlerine başlandı. JANTAŞ'ın başarılı performansı CİDAŞ'ın kuruluşuyla hız kazandı ve JANTAŞ'ın dünyayla entegre olmasını sağladı. Bu kapsamda, sektörün dünyadaki önemli temsilcilerinden biri olan Alman Lemmerz Grubu ile 1992 yılında işbirliğine gidildi. Bu uyumlu iş birliği 1993'de CİDAŞ ve JANTAŞ'ın ortak girişimi olarak LEMMERZ İNCİ JANT SANAYİ A.Ş.'nin kurulmasını sağladı.

1997 yılında, jant üretiminde dünya lideri Hayes'in Avrupa lideri Lemmerz'i almasıyla Türkiye, dünyada kaliteli jant üretimi merkezlerinden biri haline geldi.

Jant üretiminde sağlanan başarı, grubun gelişim alanı olarak gördüğü akümülatör üretiminde de yatırım kararı almasını teşvik etti. Üretilecek aküye, ailenin çok önem verdiği bir manevi değer olan "İNCİ" adı uygun görüldü. Cevdet İnci'nin başarılı girişimcilik öyküsünü gelecek nesillere aktaracak İnci adını taşıyan bu akü, dünya standartlarında kaliteyi temsil etmek üzere üretilmeye başlandı.

Bu amaçla, 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan ilk fabrika, 1985 yılında Baren ile "know-how" anlaşması yapılarak günün gelişmiş teknolojileriyle donatıldı. Bir dünya markası olma vizyonuyla üretim yapan İNCİ AKÜ; 1993 yılında sektörde Avrupa'nın en büyük kurumu olan Ceac ile ortaklığa giderek globalleşme yolundaki ilk adımlarını attı. 1995 yılında ise akü üretiminde dünya lideri Exide'ın Ceac'ı satın almasıyla, İNCİ AKÜ dünya pazarındaki hak ettiği yerine kavuşmuş oldu. Tecrübesini ileri teknoloji yetkinlikleriyle harmanlayan İnci Akü, 2005-2015 yılları arasında tamamen İnci Holding yatırımı olarak yoluna devam etti. 2009 yılında Akü sektöründe ilk Ar-Ge merkezini kuran firma, 2010 yılında sektöründe ilk TURQUALITY belgesini aldı. İnci Akü, 2006'dan bu yana İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl hazırlanan Türkiye'nin ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında ve 2005 yılından bu yana Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan 'ilk 1.000 ihracatçı' sıralamasında yer alıyor. 2015 yılında dünyaca ünlü global akü devi Japon GS YUASA ile ortaklık gerçekleştirdi ve yoluna İNCİ GS YUASA olarak devam ediyor.

Bunlara ek olarak, Cevdet İnci Eğitim Vakfı ülkemizin eğitim konularındaki çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma gayretine katkıda bulunmak amacıyla "Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet" ilkesiyle 1985 yılında kuruldu. Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye'de kendisiyle barışık, özgür, inisiyatif alan ve iz bırakan nesillerin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitim üzerine topluma fayda sağlamaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

İnci Holding, yenilediği vizyonu "geleceğin iş alanlarında, uluslararası yatırımlarla, şirket değerini katlayarak yeni nesillere aktarmak" hedefine de hizmet etmek amacıyla 2018'in son çeyreğinde Vinci Girişim Sermayesi'nin stratejik yatırımcısı oldu. Vinci ile startup yatırımlarında başta İngiltere, Almanya olmak üzere Avrupa'yı hedefleyen Holding, 2 yıl içerisinde 6 farklı yatırıma imza attı. Buradan öğrendiği deneyimle İnci Holding'in ilk doğrudan yurtdışı yatırımı olan ABD merkezli teknoloji şirketi Rhombus'a yatırımı gerçekleştirdi. Holding, gelecek dönemlerde de yeni yatırımlar için teknoloji kullanan girişimleri değerlendirmeye devam edecek.

%100 Türk sermayesiyle kurulan ve toplumdan aldığını topluma verme ilkesiyle, gerçekleştirilen İnci Holding sanayi faaliyetleri, Türk ekonomisinin gelişimine paralel, örnek bir başarı öyküsüdür.

69 yıl önce otomotiv yedek parçası üretme iddiasıyla çıktığı yolda, İNCİ HOLDİNG günümüzde , 3.000 çalışanı ve 10 şirketiyle, ağırlıklı olarak otomotiv tedarik sanayi olmak üzere, hizmet, teknoloji sektörlerinde ve sosyal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteriyor.

Bugün ABD'den Almanya'ya, Rusya'dan Venezuela'ya araçlar İnci Holding'in Manisa'da ürettiği akü ve jantlarla ilerliyor, birçok zincir otelde İnci Holding'in otel ekipmanları yer alıyor ve Holding, dünyanın birçok noktasına lojistik hizmeti sağlıyor.

İnci Grubu bugün ürünlerinin yüzde 60'ını 100'den fazla ülkeye ihraç ediyor. Kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetilen bir aile şirketi olan İnci Holding, Türkiye ekonomisine katkıları ile gelişimini sürdürüyor. Son 10 yılda her sene ortalama %20 büyüyerek yarattığı katma değer ile ülkemize ve dünyaya katkıda bulunmaya devam etmektedir.