NE ARAMIŞTINIZ?

Yönetim Kurulu Başkanının Mesajı

Hayatta ilginç bulduğunuz en büyük gizem nedir? Sorusu, geçtiğimiz aylarda ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking'e soruldu.

Einstein'dan sonra dünyaya gelmiş en parlak fizikçi kabul edilen, evrenin temel prensipleri üzerine çalışan sayılı bilim insanlarından biri olan, kuantum fiziği ve kara delikler hakkındaki teorileriyle bilim dünyasını sarsan, uluslararası 12 onur derecesi ile sayısız ödül ve madalyanın sahibi Hawking bu soruya ne cevap verdi biliyor musunuz? "Fizik doktorası yaptım. Evrenle ilgili sırlara ışık tutacak teoriler ürettim. Ama tüm bunlara rağmen benim için en büyük gizem hala kadınlar. Sanırım evreni çözebiliriz ama kadınları asla..."

Bu haberi ilk okuduğumda Stephen Hawking'in 'çözemedim' dediği büyük sorunu, dedem Cevdet İnci'nin başına taç yaptığını düşünmeden edemedim.

Ben, kadın olmanın ayrıcalık ve ayrımcılıkla karşılanmadığı bir bölgede, eşitlik ve adalet temelleri üzerinde kurulu bir ailede doğdum. Dedemin küçücük bir ticarethaneden 3 bin kişinin çalıştığı holdinge yürüdüğü yolculuğunda yanında hep kadınlar vardı. Önce rahmetli anneannem Memnune İnci'nin elini hiç çekmediği bir aile... Çoğunuzun bildiği gibi... Ticaretin içine doğmuş 5 kız evlat... Teyzelerimin her birinin İnci Holding'in harcına karışmış alın teri hikâyelerini dinleyerek, onların yorulmak bilmeden çalışmalarını izleyerek büyüdüm ben. Zaman içinde elini tutarak yol aldıkları dedeme omuz verdiklerine, onun yükünü sırtladıklarına tanıklık ettim. Onlar zaferde de yenilgide de şirkette hep dedemin yanında, hep en öndeydi.

Tabiri caizse evinde ve şirketinde ailesinin kadınları tarafından kuşatılan dedem Cevdet İnci'nin hayatı paylaştığı kadınlarla ulaştığı nokta önce İnci Ailesi sonra Türk ekonomisi açısından gurur verici kuşkusuz.

Bugün Aydınlı bir girişimcinin yoktan var ettiği mütevazı şirketin, 69 yılda çok yol kat edip dünya otomotiv sektörüne adını ezberleten holdinge dönüşme hikâyesinin bir parçası olarak karşınızdayım. Bu hikâye ki, her satırında kadınların adı var. Evet, şirketi birinci kuşaktan devralıp arka arkaya çok başarılı performanslarla yöneten teyzelerimin liderliğindeki ikinci kuşak dönemi başkanlığımla beraber kapandı. Her birini ayrı ayrı anlatıp, bizlere kattıkları değerleri sıralamama gerek yok kuşkusuz. Çünkü zaten bu ailenin birer üyesi olarak sizler de biliyorsunuz, onlar Cevdet İnci'nin kızları... Artık 3. kuşak meşaleyi taşıyor.

Her kritik dönemeçte tecrübe ve birikimleriyle yol gösteren, gerektiğinde büyük bir tevazuuyla elini taşın altına koyan teyzelerimin eşleri, sevgili eniştelerime ve başta babam olmak üzere hayatımın erkekleri eşime ve oğluma da huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü İnci Aile'si onlarla var oldu. Biliyorum; şimdiye kadar her ihtiyacım olduğunda yanı başımda bulduğum gibi, bu yolculuğumda da yolumu aydınlatacaklar.

İnci Holding'in üçüncü kuşak ilk başkanı sıfatıyla tarihi bir sorumluluk üstlendiğimin farkındayım. Farkındayım ki, ben çok şanslıyım. Birincisi; dedem Cevdet İnci'nin tedrisatından geçtiğim, onunla çalışma fırsatı bulduğum için... İkincisi; 20 yıldır çalıştığım, 8 yıldır yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığım İnci Holding'de çok fırtınalar atlatıp gemiyi hep sakin limanlara yanaştıran ikinci kuşak Yönetim Kurulu Başkanları'nın tümü yanımda. Geçmişin tecrübesi benimle, kendimi bu yüzden güvende hissediyorum.

İnci Holding bugün akü ve jant üretimiyle otomotiv yan sanayinin yanı sıra, hizmet ve teknoloji sektörlerinde ve sosyal sorumluluk alanlarında faaliyet gösteriyor . Son 10 yıldır her sene ortalama yüzde 20 büyüyerek 2023 hedeflerimize sağlam adımlarla ilerliyoruz.

Sektörlerinde dünya lideri güçlü ortaklarımızla; jantta dünyanın bir ucundaki Brezilyalı Maxion, aküde dünyanın diğer ucundan, Japonya'dan GS YUASA ve lojistikte yine Japon Yusen ile birlikte büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Geçmişte, Amerikan, Alman, Fransız ve İtalyan şirketlerle başarılı ortaklıkları yıllarca sürdürdüğümüz de düşünülürse, artık global şirketlerin güvenilir ortağı olma konusunda uzmanız diyebiliriz.

İnci Holding'in geride bıraktığı 69 yıla baktığımızda görüyoruz ki, farklı kültürlere uyum sağlayabilme yeteneğimizi, onlarla iş birliği yapabilme cesaretimizle birlikte kullandığımızda başarılı iş sonuçlarına ulaşmakla kalmıyor, sektöre de imzamızı atıyoruz. Buna kısaca, yenilik ve değişime açık olmanın faydaları diyelim...

Dedem Cevdet İnci denizi çok severdi. Huzur bulduğu teknesinin dümeninde, ufka bakarken çekilmiş bir fotoğrafı da hayat hikâyesini anlatan kitabın kapağı olmuştu.

İnci Holding'i okyanuslarda ilerleyen büyük bir gemiye benzettim her zaman. Dedemin dev dalgaları aşarak bugünlere getirdiği bir gemiye. Şimdi o geminin dümenine ben geçtim. Heyecanla, mutlulukla, gururla ve en çok da derin bir saygıyla bu görevi devraldım.

69 yıllık emeğe, tecrübeye, birikime, bu büyük aileye, ülkeme, dünyaya saygıyla...

Görevi devraldığım 2016 yılında, İnci Holding olarak, biraz da bu nedenle, temamız 'saygılıyız'. Mesajımız ise 'Saygı; iletişimde özen, ilişkide güvendir.'

Kaptan olmanın birinci şartıdır saygı. Denize, rüzgâra ve doğaya saygı gösterirsen başarılı olabilirsin.

İnci Holding kültüründen aldığım güçle, birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Yolumuz açık, rüzgârımız bol olsun. Tam yol ileri...

 


nese

Neşe GÖK
Yönetim Kurulu Başkanı
İnci Holding A.Ş.